Rozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga zgodnie z obowiązującymi przepisami rejestracji firmy w kilku urzędach, a i potem dla celów formalnych i kontrolnych adres siedziby przedsiębiorstwa jest stale wymagany. W dobie dynamicznego rozwoju cyfryzacji śmiało wkraczającej w szeroko rozumianą branżę usługową często miejsce wykonywania działalności zmienia się w zależności od potrzeb lub wygody. Stała siedziba, zwłaszcza w dużych miastach wiąże się z kosztami poważnie obciążającymi budżet, podczas gdy faktycznie pomieszczenia świecą pustkami przez większą część czasu.

Wirtualne biuro, co to jest?

Cena wynajmu standardowej powierzchni biurowej w dużych miastach może osiągnąć nawet pięciocyfrowe wysokości. Przeglądając liczne oferty, daje się nawet zauważyć trend ukrywania ceny w ogłoszeniach, co sprawia wrażenie, jakby wynajmujący zdawali sobie sprawę z absurdalności swoich oczekiwań. Powstała w ten sposób nisza, w której znaleźli się przedsiębiorcy starający się połączyć faktyczne potrzeby z obowiązującymi przepisami. Dla takich właśnie podmiotów gospodarczych powstał stale rozwijający się rynek biur wirtualnych. Co do zasady wszelkie formy wynikające z konieczności posiadania adresu prowadzenia działalności zostają zachowane, przy czym faktycznie przedsiębiorca prowadzi swoją aktywność w czasie i miejscu, który mu odpowiada.

Wirtualne biuro Wrocław oraz inne odpowiedniki dla pozostałych miast oprócz samego adresu oferuje również następujące usługi:

  • firmowe linie telefoniczne z obsługą głosową;
  • adres korespondencyjny z możliwością wysyłki i odbioru przesyłek;
  • powierzchnię magazynową na dokumenty np. księgowe, umowy itd.;
  • sale konferencyjne na wypadek spotkań businessowych;
  • udostępnienie pomieszczeń na wypadek ewentualnej kontroli związanej z prowadzoną działalnością.
  • Pomoc przy założeniu rachunku bankowego;
  • obsługę skrytki pocztowej;
  • prowadzenie kalendarium spotkań i wydarzeń;
  • pomoc przy wyrobieniu pieczątek.

W zasadzie wszystko, co jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem szeroko pojętej działalności biurowej, może zostać ujęte w umowie wynajmu biura wirtualnego. Firmy, które profesjonalnie oferują wirtualne biuro, znajdziemy w katalogu wirtualne-biura.com który został podzielony na miasta.

Zalety wirtualnego biura

Tradycyjne biuro do tej pory miało pełnić przede wszystkim funkcję miejsca pracy zarówno dla przedsiębiorcy, jak i personelu firmy. W przypadku, gdy coraz bardziej zdaje egzamin forma wykonywania pracy zdalnej, utrzymywanie kosztownych miejsc pracy w sensie powierzchni biurowej wydaje się co najmniej zbędne. Kolejnym aspektem działalności biura była funkcja reprezentacyjna, zarówno w kontekście przyjmowania interesantów, jak i odbywania spotkań mających na celu negocjacje handlowe. W obu przypadkach dzisiejsze formy zastępowane są zabezpieczonymi cyfrowo konferencjami online. Nie ma zatem uzasadnionej potrzeby utrzymywania kosztownej fikcji.

Obserwując rozwój technologii komunikacji oraz stale rozwijające się trendy nowoczesnych form zarządzania, można powiedzieć, że nadchodzi zmierzch wielkich biurowców na rzecz biur wirtualnych. Prawdopodobnie już niedługo zebranie zarządu spółki odbyte w szlafroku we własnej sypialni stanie się nową normą na miarę XXI wieku.

Wirtualne biuro, jak działa?