Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żyrardów

Za nami pierwszy tydzień akcji "Bezpieczna droga do szkoły". W tym czasie policjanci zwracali szczególną uwagę na postawę kierujących oraz pieszych w rejonach placówek oświatowych. To jednak był dopiero początek działań w tym zakresie. Za nami pogadanki z najmłodszymi, które przeprowadzane były w szkołach przez funkcjonariuszy prewencji. Jeszcze wiele takich spotkań przed nami.

Na terenie całego powiatu w akcji biorą udział policjanci ruchu drogowego oraz prewencji. Głównym celem działań jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa pieszym w rejonach szkół. Funkcjonariusze kontrolują pojazdy przejeżdżające w okolicach placówek oświatowych. Sprawdzają również trzeźwość kierujących oraz ich zachowanie w stosunku do pieszych oraz pieszych do kierujących.

W trakcie działań mundurowi dokonują również kontroli środków transportu, którymi dzieci i młodzież dojeżdżają do szkół oraz sprawdzają, czy osoby nadzorujące przejścia dla pieszych, posiadają do tego wymagane uprawnienia. Kolejnym etapem działań prowadzonych przez policjantów są spotkania z dziećmi i młodzieżą o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Za nami pierwsze z takich spotkań. Policjanci przekazali pierwszoklasistom wiele ważnych informacji dotyczących ich bezpieczeństwa. Młodzi uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo i bezpiecznie poruszać się po drogach, jak bezpiecznie przejść przez ulicę oraz jak ważne jest używanie elementów odblaskowych, które są widoczne z daleka dla kierowców i znacznie zwiększają bezpieczeństwo pieszych poruszających się po zmroku. Dzieci dowiedziały się także jak zachowywać się w kontaktach z obcymi, nieznanymi osobami, a także co zrobić w przypadku niespodziewanego ataku psa.

Podczas spotkania uczniowie zadawali policjantom wiele ważnych pytań, także tych dotyczących codziennej pracy „stróżów prawa” - na wszystkie pytania dostali odpowiedź. Funkcjonariusze przekazali także uczniom kilka porad, co trzeba zrobić, aby w przyszłości zostać policjantem.

Autor: sierż. Monika Helińska