"Kierowco! Nie polujemy na zebrach" to hasło kampanii mającej na celu zwrócenie uwagi kierującym, aby zachowywali szczególną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 9 w Żyrardowie wzięli udział w happeningu zorganizowanym przy przejściach dla pieszych.

Piesi są najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego. Zderzenie pieszego i pojazdu prawie zawsze kończy się obrażeniami, czasem też największą tragedią. Niestety znaczna część takich wypadków ma miejsce na przejściach dla pieszych, a więc tam gdzie przekraczający jezdnię pieszy powinien być całkowicie bezpieczny. Jednak znaczna część uczestników ruchu drogowego, pieszych i kierujących zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przepisach ruchu drogowego obowiązujących na przejściach dla pieszych i w ich rejonie. Aby walczyć z tym zjawiskiem żyrardowscy policjanci już po raz kolejny przygotowali akcję profilaktyczną - Kierowco! Nie polujemy na zebrach!!!

Mimo tego, że podczas happeningu dotykamy jednego z najpoważniejszych problemów, kampania jest realizowana w sposób niestandardowy i „z przymrużeniem oka”. Główna jej postać to ZEBRA, w języku potocznym będąca synonimem przejścia dla pieszych i właśnie ona jako symbol została wykorzystana w przekazie policjantów. Jest ona widoczna na naklejkach i zawieszkach przekazywanych kierującym jak i na banerach, które z całą pewnością jeszcze nie raz będzie można zobaczyć.

W realizację kampanii oprócz policji zaangażowały się także placówki oświatowe z powiatu żyrardowskiego. Dziś przedszkolaki Z Miejskiego Przedszkola Nr 9 w Żyrardowie, ubrane w kamizelki odblaskowe wraz z własnoręcznie wykonanymi transparentami apelowali do kierowców o ostrożną i bezpieczną jazdę zbliżając się do przejścia dla pieszych.

 

Autor. sierż. Monika Helińska