Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żyrardów

W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem” 1 października 2020 roku policjanci żyrardowskiej komendy już po raz kolejny realizują działania profilaktyczne skierowane do pieszych. Tym razem to dzielnicowi rozdawali odblaski napotkanym przechodniom.

Celem akcji jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również          w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.


Sierż. Monika Chodorek oraz sierż. Marcin Gąska przypominali o tym, że noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą.  Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgły, opady deszczu ze śniegiem nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych.
Materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Pamiętajmy zatem, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego.


Akcja ta jest kierowna do każdej osoby bez względu na wiek czy płeć. Ludzie starsi ubierają się z reguły w ciemne ubrania i są słabo widoczni, szczególnie po zmierzchu. Element odblaskowy na lasce, torbie, ubraniu, może okazać się kluczowy dla ich bezpieczeństwa. Z kolei dzieci ze względu na swój temperament czy rozproszenie uwagi mogą stwarzać nieprzewidziane w ruchu drogowym sytuacje. Najmłodsi koniecznie powinni nosić prawidłowo umieszczone elementy odblaskowe.
Dlatego też, dzielnicowi KPP Żyrardów rozdawali mieszkańcom miasta opaski odblaskowe oraz odblaksi w kształcie radiowozów.


Autor: sierż. Monika Helińska