Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żyrardów

Żyrardowscy policjanci zatrzymali trzech nieletnich chłopców, którzy płacili za zakupy znalezioną kartą bankomatową. Nastolatkowie kilka razy zbliżeniowo użyli jej w różnych sklepach płacąc za artykuły spożywcze. Cała trójka usłyszała 52 zarzuty kradzieży z włamaniem na konto bankowe.

Karty bankomatowe z możliwością zbliżeniowego obrotu pieniędzmi stały się standardem. Nie zapominajmy jednak, że takie udogodnienia z korzystania pieniędzy coraz częściej wykorzystywane są także do kradzieży. Przekonał się o tym mieszkaniec Żyrardowa, który nawet nie zauważył, kiedy zgubił kartę bankomatową. Mężczyzna po rozmowie z pracownikami banku, poinformował Policję, że ktoś przy pomocy jego karty zrealizował kilkadziesiąt transakcji. Żyrardowscy policjanci ustalili gdzie zostały dokonane płatności. Okazało się, że sklepy, w których sprawcy zrobili zakupy posiadają monitoring. Po przejrzeniu obrazu z kamer sprawcy zostali wytypowani. Mundurowi zatrzymali trzech niepełnoletnich chłopców w wieku 14, 15 i 17 lat. Cała trójka usłyszała zarzuty kradzieży z włamaniem na konto bankowe.

Sprawcy przyznali, że znaleźli kartę i wtedy wpadli na pomysł, aby skorzystać z okazji i zrobić zakupy na czyjeś konto. Dokonali kilkudziesięciu płatności za artykuły spożywcze na kwotę ponad 1300 złotych. Wkrótce odpowiedzą przed sądem. Za kradzież z włamaniem na konto bankowe oraz posługiwanie się cudzą kartą może im grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy, aby w przypadku utraty karty bankomatowej natychmiast poinformować placówkę bankową. W takich przypadkach dużą rolę odgrywa czas. Pamiętajmy, aby nie zapisywać na kartach bankomatowych kodów PIN oraz nie nosić ich razem z kartą. Nie pozwólmy, aby nieuczciwy znalazca pozbawił nas oszczędności czy posłużył się naszymi dokumentami.

Autor: sierż. Monika Helińska