Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żyrardów

Żyrardowscy policjanci zwracają się z apelem do amatorów jednośladów i kierowców samochodów – uważajmy! Wyższa temperatura i słoneczne dni powodują, że na drogach można spotkać więcej motocyklistów i rowerzystów. Niestety wraz z rozpoczęciem sezonu dochodzi również do zdarzeń z udziałem tej grupy użytkowników dróg. Dlatego apelujemy o ostrożność i rozwagę na drodze.

Bez wątpienia pogoda sprzyja motocyklistom. Na drogach możemy spotkać coraz więcej użytkowników jednośladów.

Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie, zwłaszcza na początku sezonu. W niektórych miejscach może na drodze leżeć piach lub kamyki, a po zimie, kierowcy samochodów dopiero przyzwyczajają się do większej liczby jednośladów na drodze. To wszystko w połączeniu z brakiem należytej ostrożności i wyobraźni wszystkich uczestników ruchu, może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zdarzeń.

Pamiętajmy, że motocyklista czy rowerzysta w konfrontacji z samochodem zazwyczaj nie ma szans. Przed urazami chroni go jedynie kask, dobre ubranie, a przede wszystkim zdrowy rozsądek.

Amatorzy jednośladów nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa ani kontrolowanych stref zgniotu. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

Kierowcy samochodów też powinni być bardziej świadomi, że na drogach znajduje się więcej miłośników,, dwóch kółek”. Wykonując np. manewry włączania się do ruchu czy też zmiany kierunku jazdy powinni kilkukrotnie patrzeć w lusterka oraz wykazywać się większą uwagą i skupieniem.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną rozwagę. Pamiętajmy: dobrym kierowcą nie jest ten, komu wydaje się, że potrafi dobrze jeździć, ale ten, kogo umiejętności przewidywania przewyższają umiejętności jazdy.

W przypadku kierowców aut i jednośladów, którzy będą traktowali drogę publiczną, jak tor wyścigowy nie będzie żadnej taryfy ulgowej. Każdy na drodze ma prawo czuć się bezpiecznie. Kierowcy, którzy będą o tym zapominali nie bacząc na bezpieczeństwo innych użytkowników dróg czekają surowe konsekwencje.

Autor: sierż. Monika Michalczyk