Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żyrardów

Żyrardowska Policja ostrzega przed oszustami działającymi metodą "na zdalny pulpit”. Wykorzystując dane mieszkanki powiatu żyrardowskiego, oszuści w ostatnim czasie wypłacili z jej konta ponad 14 tys. złotych. Kobieta została zmanipulowana przez przestępców i zainstalowała oprogramowanie do zdalnego łączenia się z komputerami.

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie zgłosiła się mieszkanka z powiatu, która oświadczyła, że oszuści wykorzystując jej dane skradli z jej konta łącznie ponad 14 tys. złotych. W rozmowie z kobietą funkcjonariusze ustalili, że zdecydowała się ona na inwestycję giełdową krypto walutami. Po zarejestrowaniu się w witrynie internetowej w krótkim czasie otrzymała instrukcje, jak korzystać z programu umożliwiającego transakcje. Dodatkowo pokrzywdzona zainstalowała na swoim komputerze aplikację, a w rozmowie telefonicznej z oszustami przekazała im wszelkie dane dotyczące jej kont bankowych.

Pobrana aplikacja dała przestępcom pełen dostęp do jej komputera i konta. Nie trzeba było długo czekać, aby oszuści wykorzystując udostępnione dane osobowe zaczęli wykonywać transakcje z konta kobiety. Szacowane przez pokrzywdzoną straty to ponad 14 tysięcy złotych.

Policja ostrzega - oszuści coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”. Kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonych. Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecić jej, by zalogowała się do swojego konta w banku.

Najczęściej wykorzystywanym przez oszustów wariantem jest namawianie ofiary do skorzystania z pewnej usługi umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki. Gdy zainteresowana osoba napotyka problemy techniczne, fałszywy konsultant "wspiera ją" przez zdalny pulpit i dosłownie na oczach ofiary, "czyści" jej konto, bądź zaciąga ekspresowe pożyczki.

Pokrzywdzeni sądzą, że zainwestowali, a na ich koncie za chwilę pojawi się większa kwota. Tak się jednak nie dzieje.

Policja również rekomenduje jakie działania należy podjąć, aby uchronić się przed tego typu incydentami:

  • Należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji to najczęściej metoda działania oszustów.
  • Nigdy nikomu nie wolno udostępniać swojego konta bankowego i danych logowania. Tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje.
  • Jeżeli konsultant proponuje zainstalowanie oprogramowania do zdalnego zarządzania pulpitem to można być pewnym, że jest to oszustwo.
  • W przypadku, gdy osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, należy się rozłączyć i zadzwonić do biura obsługi klienta banku.

Autor: sierż. Monika Michalczyk