Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żyrardów

Z uwagi na opady deszczu żyradowscy policjanci apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może być przyczyną tragedii. Apelujemy także do pieszych, aby dokładnie się rozglądali zanim wejdą nawet na oznakowane przejścia dla pieszych, gdyż droga hamowania pojazdu w takich warunkach znacznie się wydłuża.

W związku z opadami deszczu zwracamy się z apelem do kierujących pojazdami, pieszych i rowerzystów o ostrożność na drodze. Podczas trudnych warunków atmosferycznych każdy z uczestników ruchu drogowego powinien być szczególnie ostrożny. Piesi przechodząc przez jezdnię powinni upewnić się czy zdążą przejść na drugą stronę, zdając sobie sprawę, że długość drogi hamowania nadjeżdżającego pojazdu w takich warunkach jest znacznie wydłużona. Zanim wejdziemy nawet na oznakowane przejścia dla pieszych pamiętajmy  o tym, aby dokładnie się rozejrzeć, czy takie przejście będzie bezpieczne, odchylmy kaptur, lub parasolkę, która w dużym stopniu ogranicza nam widoczność. Ponadto na nieoświetlonej jezdni, kierujący z opóźnieniem zauważa pieszego, szczególnie, gdy ten, ma na sobie ciemne ubranie i tu z pomocą przychodzą elementy odblaskowe.

Każdy pieszy, który porusza się po zmroku poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie element odblaskowy, który będzie widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Za niestosowanie się do tego przepisu grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Z obowiązku noszenia odblasku zwolnieni są piesi poruszający się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem. Warto jednak w warunkach niedostatecznej widoczności zadbać o swoje bezpieczeństwo i nosić odblaski niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze.

Podczas opadów deszczu jezdnia nie sprzyja też kierującym, w takich warunkach pamiętając o tym, że mamy zmniejszoną przyczepność zdecydowanie powinniśmy ''zdjąć nogę z gazu" i dostosować naszą jazdę do aktualnych warunków na drodze.

Podczas zbliżania się do przejść kierowcy powinni także znacznie zmniejszyć prędkość, aby upewnić się, czy na przejściu nie znajdują się piesi.

Pamiętajmy, że prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów deszczu nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!

Autor: sierż. Monika Michalczyk