Ciepła, wręcz upalna aura pogodowa zachęca do częstych wypadów nad wodę i do korzystania, między innymi z uroków plaży miejskiej w Żyrardowie. W ramach swoich codziennych zadań i działań, mundurowi będą kontrolować wszystkie te miejsca nad wodą, gdzie może gromadzić się młodzież. Ma to na celu zapobieganie sytuacjom niebezpiecznym i reakcję na każdy przejaw naruszenia prawa. Kontrole zbiorników wodnych i dzikich kąpielisk prowadziła policjantka zajmująca się na co dzień profilaktyką.

Policyjni profilaktycy angażują się w działania związane z wakacjami oraz letnim wypoczynkiem. Co roku, będąc  w szkołach i przedszkolach, wykorzystują każde spotkanie edukacyjne, aby przestrzegać dzieci oraz młodzież przed zagrożeniami związanymi z nieodpowiedzialnym zażywaniem kąpieli. Niestety w bieżącym roku sytuacja epidemiologiczna utrudniła spotkania z najmłodszymi. Mundurowi za pośrednictwem strony internetowej KPP Żyrardów oraz portalu społecznościowego Facebook uczą, między innymi jak odczytywać sygnały oraz informacje na strzeżonych kąpieliskach.

Równolegle do zwiększonej aktywności profilaktycznej przed wakacjami, prowadzone są działania kontrolne, szczególnie w rejonie tzw. dzikich kąpielisk.

Na terenie powiatu żyrardowskiego, kontrole zbiorników wodnych prowadziła ostatnio mł.asp. Emilia Wielorańska wspólnie z ratownikami wodnymi z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Żyrardowie. Zostały sprawdzone brzegi rzek, stawów, oznaczenia oraz zwrócono baczną uwagę, czy opiekunowie najmłodszych dbają o bezpieczeństwo swoich pociech.

To nie była jedyna kontrola w tym rejonie. Policjanci będą systematycznie pojawiać się w takich miejscach, aby nie tylko przeciwdziałać, ale też reagować i zwalczać wszelkie przejawy niebezpiecznych zachowań.

 

Autor: sierż. Monika Michalczyk