Jak prawidłowo użytkować alkomat? O kalibracji słów kilka

Coraz więcej osób jest odpowiedzialnych i zaopatruje się w alkomaty, nawet do własnego użytku, dzięki którym dowiaduje się czy po spożyciu alkoholu poprzedniego dnia czy też niewielkiej ilości wypitej kilka godzin wcześniej, może wsiąść za kółko. Posiadając alkomat warto jednak dowiedzieć się więcej o jego kalibracji.

Jaki alkomat wybrać?

Na rynku można znaleźć naprawdę sporo różnego rodzaju alkomatów. Naszym zdaniem najlepiej postawić na model z sensorem elektrochemicznym. Jest on stosunkowo tani, a dzięki wykonaniu w nowej technologii bardzo dobrze i dokładnie wykonuje pomiary. Można oczywiście zastosować modele półprzewodnikowe, które są jeszcze tańsze, jednak dodatkowo trzeba zastosować kalibrację alkomatu zdecydowanie częściej, przynajmniej raz na pół roku. Jeżeli szukacie alkomatów efektywnych, niezwykle sprawnych, a do tego lekkich, to takie znajdziecie w sklepie alkopatrol.pl. Najbardziej dokładne są modele spektrofotometryczne i te również kalibruje się najrzadziej, jednak ich ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Są zatem przeznaczone raczej do użytku profesjonalnego przez służby mundurowe.

Kiedy należy przeprowadzić kalibrację alkomatu?

Każdy alkomat i to niezależnie od zastosowanego sensora należy kalibrować wtedy gdy wynik badania osoby, która nie spożywała alkoholu jest inny niż 0.00 promila. Analogicznie rzecz wygląda, gdy dana osoba spożywała alkohol, natomiast wynik jest równy 0,00 promila. Jeżeli użytkownik nie jest w 100% pewny wskazań alkomatu, to kalibracja wydaje się niezbędna. Dodatkowo trzeba ją wykonać, gdy po spożyciu alkoholu wynik trzech wykonywanych prób różni się. Poleca się także kalibrację w sytuacji gdy przez dłuższy czas alkomat nie był użytkowany.

Jak szybko i efektywnie przeprowadzić kalibrację?

Tak naprawdę wykonanie kalibracji jest niezwykle szybkie i łatwe. Wystarczy tylko zresetować oprogramowanie i ustawić wartości początkowe. Tutaj najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów, gdyż dokonują oni kalibracji wykorzystując specjalne maszyny, tzw. symulatory, a przy tym poddają je właściwym testom. Co do zasady można wykonać kalibrację w warunkach domowych, ale trzeba posiadać odpowiedni sprzęt, a jego zakup zwyczajnie jest nieopłacalny, dlatego też lepiej postawić na usługi osób, które zwyczajnie się na tym znają.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego jeżeli macie wątpliwości czy możecie prowadzić, to waszym obowiązkiem jest sprawdzenie stanu trzeźwości. Pamiętajcie o regularnej kalibracji alkomatu.