Dziś kilka tysięcy uczniów z naszego rejonu rozpoczęło rok szkolny. O ich bezpieczeństwo w pierwszych dniach i tygodniach nauki zadbają też żyrardowscy policjanci. Będziemy szczególnie kontrolować drogi i przejścia dla pieszych w rejonie szkół. Ruszają policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły”.

Jak co roku przed placówkami oświatowymi pojawiły się policyjne patrole, by zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych. Funkcjonariusze w pierwszych dniach i tygodniach nauki szczególnie zwracać będą uwagę  na łamanie przepisów, jakich dopuszczą się kierowcy wobec pieszych. Skontrolują stan techniczny oraz wyposażenie pojazdów dowożących uczniów do szkół, sprawdzą stan trzeźwości kierujących. Wyegzekwują obowiązek używania pasów bezpieczeństwa, zwrócą uwagę na sposób przewożenia dzieci.

Natomiast najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego, policjanci pomogą przejść przez ulicę tłumacząc jak bezpiecznie zachowywać się na drodze. Będą też informować dzieci i młodzież o zagrożeniach związanych z poruszaniem się po drogach.

Dzieci uważnie obserwują otaczający je świat. Dlatego tak niezmiernie ważny jest przykład, jaki daje im najbliższe otoczenie. Pierwszymi nauczycielami zasad bezpieczeństwa są oczywiście rodzice. Początek roku szkolnego to z kolei doskonały moment by  o elementarnych zasadach bezpieczeństwa porozmawiać z policjantami.

Jak co roku funkcjonariusze będą prowadzić działania profilaktyczne z najmłodszymi uczestnikami ruchu. Podczas spotkań z dziećmi policjanci w przyjazny i przystępny sposób uczą i przypominają jak bezpiecznie poruszać się po drogach, czego unikać, a na co zwracać uwagę. Szczególną uwagę skupiają na zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, poruszania się po drodze w przypadku braku chodnika lub pobocza oraz jazdy rowerem.

Autor: st. sierż. Monika Michalczyk