W okresie od 25 czerwca do 31 sierpnia podczas tegorocznych wakacji zaistniało 18 wypadków drogowych, w których zginęło 4 osoby, a obrażeń ciała doznało 18 osób. Doszło także do 188 kolizji drogowych.

Jak co roku bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wyjeżdżających na wakacyjny wypoczynek  było priorytetem nie tylko żyrardowskiej ale całej mazowieckiej Policji. Do podstawowych zadań policjantów drogówki należała w tym okresie kontrola autokarów. Funkcjonariusze sprawdzali ich stan techniczny, wyposażenie i oznakowanie. Kontrolowali  kierujących pod kątem trzeźwości i wymaganych dokumentów. Sprawdzali też, czy pasażerowie przewożeni są zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa.

W ramach działań „Bezpieczne wakacje 2021”  policjanci ruchu drogowego skontrolowali 14 autobusów. W czasie kontroli policjanci nie stwierdzili żadnych nieprawidlowości dzięki czemu każda osoba korzystająca z wakacyjnych wycieczek bezpiecznie dojechał do celu.

Podczas tegorocznych wakacji, w miesiącu sierpniu żyrradowscy policjanci przeprowadzili także lustracje stanu dróg i oznakowania w rejonach 30 placówek oświatowych. Niestety tu stwierdzili nieprawidłowości, ktore dotyczyły w szczególności braku prawidlowego oznakowania oraz  nieprawidłowej widoczności znaków (przysłonięte przez roślinność).

Policjanci ruchu drogowego będą dbali o bezpieczeństwo uczestników ruchu dyscyplinując zarówno kierujących, jak i pieszych czy rowerzystów popełniających wykroczenia godzące w bezpieczeństwo ruchu. Będą także przypominać zasady bezpiecznego poruszania się po drogach tym najmłodszym i trochę starszym dzieciom, jak również  zwracać uwagę rodzicom na prawidłowy sposób przewożenia i prowadzenia dzieci do szkół.

Apelujemy o ostrożność i wzajemny szacunek na drogach – pamiętajmy, że TO CZŁOWIEK PODEJMUJE KLUCZOWE DECYZJE NA DRODZE.

st.sierż. Monika Michalczyk