Kierowca nie ma wpływu na dzikie zwierzę, które wyskoczy mu przed maskę. Nie przewidzi, w którym momencie na drogę spadnie konar drzewa, albo że wydarzy się coś równie nieprzewidywalnego. Jednak na wiele innych czynników, decydujących o bezpieczeństwie na drodze, kierowcy mają wpływ. Na prędkość swoich aut, ich sprawność oraz swoją koncentrację. Niestety często o tym zapominają i dochodzi do kolejnych niebezpiecznych zdarzeń.

W środę tuż po godzinie 6, dyżurny żyrardowskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że na drodze krajowej nr 50 w miejscowości Słabomierz, doszło do wypadku drogowego. Policjanci na miejscu ustalili, że 34-latek kierujący ciągnikiem siodłowym, nie zachowując bezpiecznej odległości od samochodu poprzedzającego uderzając w jego tył. Impet uderzenia był tak duży, że uderzony pojazd uszkodził dacia znajdującą się przed nim. We wszystkich pojazdach biorących udział w zdarzeniu łącznie podróżowało 11 osób, a dwie z nich zostały przetransportowane do szpitala z urazami powypadkowymi.

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieudzielenie pierwszeństwa pieszym, jak również niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków. Należy pamiętać, że na mokrej ośnieżonej nawierzchni zmniejsza się przyczepność opon, a także wydłuża się droga hamowania. Co za tym idzie - zmniejsza się nasze bezpieczeństwo. Na drogach powinni uważać nie tylko kierowcy. W obecnej porze roku niezwykle istotne jest, aby piesi, którzy poruszają się jezdnią lub poboczem, nosili elementy odblaskowe. Gdy na drogach jest ślisko, piesi powinni również ostrożnie i bez pośpiechu wchodzić na przejścia dla pieszych.        

Apelujemy o rozwagę i dostosowanie prędkości do panujących warunków. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

 

Autor: st.sierż. Monika Michalczyk