Test domowym alkomatem, czy jest wiarygodny?

Większość kierowców zatrzymanych do kontroli trzeźwości jest zdziwiona, gdy okaże się, że wciąż są pod wpływem alkoholu. Zazwyczaj jest to tzw. efekt wczorajszego dnia. Na wieczornej imprezie spożywa się alkohol, a rano, czując się dobrze wsiada za kierownicę. Niestety zdarza się, że mimo dobrego samopoczucia kierowca wciąż nie jest zupełnie trzeźwy. Rozwiązaniem na takie sytuacje są alkotesty do domowego użytku. Jednak, czy alkomat przeznaczony do własnego użytku jest wiarygodny?

Wiarygodność alkomatów

Wiarygodność sprzętu do sprawdzania trzeźwości zależy przede wszystkim od tego, jaki alkomat zostanie użyty do badania. Aktualnie producenci oferują różnorodne rozwiązania, które umożliwiają na szybkie sprawdzenie stanu trzeźwości. Najtańsze kosztują kilka złotych, a najdroższe, przeznaczone do użytku przez profesjonalistów, nawet kilkanaście tysięcy złotych. Możemy je zakupić na neomaniak.pl.

Alkotesty wirtualne

W Internecie dostępne są testy, które po wprowadzeniu ilości wypitego alkoholu obliczają, kiedy dana osoba będzie w pełni trzeźwa. Nie są one zbyt wiarygodne, ponieważ metabolizm alkoholu nie zależy tylko o wieku, płci i masy ciała, ale również osobniczych predyspozycji, stosowanej diety, a nawet ilości snu. Tego typu testy można traktować jedynie jako swego rodzaju ciekawostkę i wskazówkę.

Jednorazowe testery trzeźwości

Konsumenci mogą zakupić również jednorazowe testy trzeźwości. należy pamiętać, że zakres błędu jest dość spory. Dodatkowo nie określają one dokładnego wyniku, a jedynie wskazują, czy w wydychanym powietrzu jest alkohol, czy też nie. Mogą być pomocne, jeśli nie ma się dostępu do bardziej profesjonalnego urządzenia, ale trzeba brać pod uwagę margines błędu.

Alkomaty do użytku osobistego

Najbardziej wiarygodne (poza alkomatami profesjonalnymi) są alkomaty wielorazowego użytku półprzewodnikowe lub elektrochemiczne. Pierwsze są zdecydowanie tańsze, ale charakteryzują się mniejszą dokładnością. Zdecydowanie lepszym (i droższym) wyborem są alkomaty z sensorem elektrochemicznym, który nie reaguje na inne substancje, znajdujące się w wydychanym powietrzu. Jednak przy dbałości o prawidłowe używanie alkomatów półprzewodnikowe ich wyniki również są wiarygodne, a dobre urządzenie z takim sensorem można kupić już za 250 złotych. Należy też pamiętać o kalibracji alkomatów, gdyż to ona zapewnia prawidłowe działanie urządzenia. Kalibracja alkomatu powinna się odbywać co 6 lub 12 miesięcy w zależności od wybranego modelu.