Przypominamy, aby oznakować rower wystarczy mieć dokument tożsamości oraz dowód zakupu towaru. Znakowanie jest bezpłatne. W celu uniknięcia ewentualnych wyjaśnień w czasie policyjnej kontroli zalecamy, by w przypadku sprzedaży roweru przekazać nowemu właścicielowi odcinek dotyczący jego oznakowania.


Właśnie rozpoczął się okres, w którym większość rowerzystów rozpoczyna swoje rowerowe przejażdżki. Sezon wiosenno-letni wiąże się niestety także z kradzieżami jednośladów. Cykliści niejednokrotnie pozostawiają rowery bez zabezpieczenia przed sklepami, uczelniami, bibliotekami miejskimi. Łupem złodziei padają rowery nie tylko drogie, ale i te przedstawiające mniejszą wartość.

Dlatego też pamiętajmy, aby:

 • nie zostawiać rowerów przed blokiem, domem, na klatce schodowej bez uprzedniego zabezpieczenia,
 • pozostawiając rower najlepiej używać dobrych zapięć rowerowych typu U-lock lub hartowany łańcuch, których przecięcie jest trudniejsze i bardziej czasochłonne niż zwykłych linek; lepsze zapięcia zawsze będą tańszy niż nowy rower
 • zawsze należy przypinać się za ramę do trwałego i mocnego elementu, na przykład stojaków rowerowych typu U
 • zostawiając rower warto wybierać miejsca objęte systemem monitoringu miejskiego lub kamer przemysłowych
 • odchodząc od roweru warto zdjąć z niego ruchome elementy tj. licznik. Dodatkowe oświetlenie, bidony czy sakwy.
 • w miejscach potencjalnie niebezpiecznych, odludnych, nieoświetlonych lub rzadko uczęszczanych przez inne osoby najlepiej jest poruszać się w grupie lub wybrać inną bezpieczniejszą drogę;
 • dobrze jest oznakować rower, aby zmniejszyć ryzyko kradzieży.

Aby umówić się na oznakowanie roweru należy skontaktować się z niżej wymienionym funkcjonariuszem

 • Komenda Powiatowa Policji w Żyrardowie st.sierż. Monika Michalczyk  – tel. 47 70 58 138 lub 506-905-792

NA CZYM POLEGA znakowanie:         

Procedura znakowania roweru polega na wygrawerowaniu specjalnym urządzeniem, jakim jest „engrawer”, oznaczenia składającego się z liter i cyfr, a następnie rejestracji w bazie danych prowadzonej przez Policję.

Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w miejscu widocznym naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru.

Mikroudarowa technologia „engrawera” pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału - wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Elementy podlegające oznakowaniu oraz miejsca wykonania oznaczeń:

 • rama roweru pod kierownicą,
 • ramię przekładni sprzężone z przekładnią,
 • przedni widelec.

Policjanci wykonuja oznaczenia rownież specjalnym flamastrem, które są niewidoczne gołym okiem.

Na znakowanie, po uprzednim umówieniu terminu, powinna zgłosić się osoba pełnoletnia, z ważnym dowodem osobistym i dowodem zakupu roweru, w przypadku jego braku policjanci przyjmą oświadczenie ustne.

Policjanci przypominają i apelują aby przed przybyciem na znakowanie, rower był czysty. Jest to niezbędne do prawidłowego naniesienia na ramę jednośladu, indywidualnego oznaczenia.

Autor: st.sierż. Monika Michalczyk