Policjanci z żyrardowskiej drogówki podczas jednej interwencji nałożyli na 38-latka 6 mandatów karnych o łącznej kwocie 4300zł.

W niedziele tuż po godzinie 01:00 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie zatrzymali do kontroli rowerzystę. Po wykonaniu badania na zawartość alkoholu okazało się, że mieszkaniec Żyrardowa ma w organizmie ponad 2,6 promila. Na mężczyznę nałożono mandat w wysokości 2500zł za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości. Ponadto rower nie posiadał wymaganego oświetlenia oraz wyposażenia co skutkowało kolejnymi mandatami w wysokości 100 i 200zł. Gdy policjanci wypełniali dokumentację żyrardowianin wprowadzał ich w błąd lub w ogóle nie podawał swoich danych co zgodnie z art. 65 kodeksu wykroczeń jest czynem, za który grozi kara do 500zł i taka też kara została zastosowana. 38-latka dodatkowo ukarano mandatami za zaśmiecanie oraz używanie słów wulgarnych w miejscu publicznym. Podczas tej jednej interwencji policjanci nałożyli 6 mandatów o łącznej kwocie 4300zł.

Policjanci podczas wielu interwencji spotykają się wiele razy z kulturalnym i pełnym ogłady zachowaniem. Jednak nie wszyscy okazują szacunek wobec stróżów prawa, a policjanci przecież wykonują swoje ustawowe obowiązki związane między innymi z legitymowaniem i sprawdzaniem osób. Zdarzają się przypadki, że niektóre osoby próbują odmawiać podania swoich danych, tym samym uniemożliwiając ustalenie tożsamości. Policjanci informują takie osoby, że odmowa podania swoich danych osobowych funkcjonariuszom podczas czynności legitymowania jest wykroczeniem, a zgodnie z obowiązującym prawem jest zagrożona karą grzywny.

Przypominamy również, że zgodnie z nowelizacją przepisów za jazdę rowerem w stanie po użyciu alkoholu, czyli na poziomie od 0,2 do 0,5 promila grozi mandat karny w wysokości 1000złotych. Kiedy rowerzysta jest nietrzeźwy, czyli poziom alkoholu w jego organizmie jest większy niż 0,5 promila wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500zł. 

Autor: st. sierż. Monika Michalczyk