Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego?

Zmuszanie dziecka do nauki angielskiego w żadnym wieku nie ma sensu. Są jednak sposoby na to, aby rozbudzić w nim zainteresowanie tym językiem i samą nauką. Czasami wystarczy zadbać o zróżnicowane metody nauki, w innym przypadku pokazać w praktyce wartość znajomości języka obcego.

Kiedy dziecko potrzebuje zachęty?

Wiedzy o tym, czy dziecko potrzebuje rodzicielskiego wsparcia w nauce angielskiego dostarczają nie tylko stopnie – sporo może powiedzieć nastrój po zajęciach czy nastawienie do odrabiania pracy domowej. Gdy zauważysz obojętność wobec angielskiego lub wręcz niechęć w stosunku do nauki nowych zagadnień, warto porozmawiać z dzieckiem i poszukać przyczyny. . Istnieje spora szansa, że dziecko może mieć obawy przed komunikowaniem się po angielsku albo pewne zagadnienie nie jest do końca jasne. W takim wypadku ogromną pomocą może okazać się kurs angielskiego w Żyrardowie: https://earlystage.pl/pl/szkola/zyrardow.

Kluczem do zmiany nastawienia może się okazać inny sposób przekazywania wiedzy, atrakcyjniejsze metody nauczania, ciekawe tematy zajęć, projekty, połączenie nauki języka z muzyką czy plastyką.

To może być zabawa

Kursy angielskiego dla dzieci pokazują, że nauka języka obcego może być przede wszystkim świetną zabawą. Szczególnie na początku nowoczesne szkoły dbają o, osłuchiwanie się z językiem, włączanie go w różnego rodzaju aktywności zamiast kształtować poczucie obowiązku i konieczności. Dzięki temu dziecko znacznie szybciej pokona barierę sięgania po angielski. Barierę – co trzeba jasno podkreślić – która jest często główną przyczyną niechęci do nauki. Dzieci mają w sobie naturalną ciekawość świata, chęć nauki. Jeśli z niej nie korzystają, to coś je do tego skłoniło. Strach jest jedną z takich najsilniejszych barier. Dobry lektor potrafi pomóc w jej pokonaniu!

Praktyka, dom i motywacja

Kluczem do budowania w dziecku chęci do nauki języka angielskiego jest rozbudzenie jego motywacji wewnętrznej. Kary i nagrody rzadko kiedy okazują się skuteczne, a jeśli już, to raczej krótkofalowo. Jeśli zależy Ci na tym, aby młodsze i starsze dzieci chętnie uczyły się języków obcych, włącz aktywności związane z tym językiem do waszych codziennych aktywności. Nie ma tutaj znaczenia, jaki jest Twój poziom angielskiego. Możecie uczyć się razem – ważne, aby dziecko czuło wsparcie, a obecność języka obcego była coraz bardziej naturalna w życiu. Podróże i praktyczny wymiar korzystania z angielskiego także mogą tutaj naprawdę sporo zdziałać.

Nie rób jednak nic na siłę. Szczególnie na początku, jeśli 3- czy 4-latek nie wykazuje chęci uczestnictwa w zajęciach angielskiego, nie zmuszaj go. Podejmij próbę w kolejnym roku albo w momencie rozpoczęcia nauki szkolnej. Przede wszystkim – nie zniechęcaj przez przymus. Wspieraj, inspiruj, rozbudzaj naturalną ciekawość, reszta przyjdzie sama.