Czy warto stylizować fryzurę niemowlakom?

Fryzury niemowlaków bywają przeróżne – zarówno bujne i kręcone, jak i całkowicie przerzedzone. Nigdy nie wiadomo, jaki rodzaj włosów przypadnie maluchowi. Niezależnie od długości owłosienia istnieją pewne zasady pielęgnacyjne dotyczące fryzur niemowlaka. Czy warto wykonywać maluchom stylizacje?

Jak pielęgnować włosy niemowlaka?

Włoski niemowlaka niezależnie od swojej długości powinny być regularnie pielęgnowane. Pielęgnacja powinna polegać na myciu oraz czesaniu. Delikatne mycie włosów warto przeprowadzać co kilka dni. Jeśli myje się głowę niemowlaka codziennie, stanie się zbyt sucha. Skóra na małej główce nie produkuje jeszcze takich ilości łoju jak skóra dorosłej osoby.

Po umyciu włosów należy je bardzo delikatnie osuszyć za pomocą ręcznika. U niemowlaków nie można używać suszarek. Każdego dnia powinno się czesać włosy, nawet jeśli są jeszcze jedynie małym meszkiem. Wspomaga to nie tylko prawidłowy rozwój włosów, ale także relaksuje malucha, bo jest dla niego masażem skóry głowy. Włosy, które niemowlak ma na głowie w pierwszych miesiącach życia, to tak zwane włosy płodowe. Gdy wypadną, dopiero wtedy dochodzi do wzrostu włosów właściwych.

Jakich produktów używać do włosów niemowlaka?

Skóra głowy oraz włosy niemowlaka są bardzo delikatne, dlatego trzeba używać do nich jak najdelikatniejszych preparatów. W pierwszych miesiącach życia nie ma mowy o szamponach czy odżywkach. Główkę należy myć ciepłą wodą i albo specjalnym produktem do mycia włosów u niemowląt, albo delikatnym mydłem, którym myje się całe ciało malucha.

Do czesania należy wybierać szczotki o jak najmiększym włosiu, najlepiej naturalnym. Mają one za zadanie masować i lekko układać pierwsze włoski, a nie walczyć z problematycznymi kołtunami. Skóra na głowie niemowlęcia może łatwo ulec podrażnieniom, więc wybór odpowiednich preparatów i szczotki jest bardzo ważny.

Fryzura niemowlaka – czy warto o nią dbać?

Dbanie o fryzurę niemowlaka jest bardzo ważne, ponieważ ma wpływ na stan skóry głowy malucha i dalszy rozwój owłosienia. Jeśli dziecko ma bardzo bujne włosy, trzeba uważać, aby nie wchodziły mu one do oczu. Gdy stają się zbyt długie, można je nieco podciąć. Warto delikatnie stylizować miękką szczotką fryzury niemowląt, aby zapewnić im wygodę i estetyczny wygląd. Na specjalne okazje można zakładać im nawet delikatne ozdoby, np. materiałowe opaski czy spinki. Należy jednak pamiętać, aby nie naciągać włosów zbyt mocno, bo może to powodować dyskomfort.

Po kosmetyki do pielęgnacji włosów najmłodszych zapraszamy do Miniu.