Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał kierowca zatrzymany przez policjantów żyrardowskiej drogówki do kontroli drogowej. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 2.

Wczoraj (01.06), policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji Żyrardowie zatrzymali do kontroli kierującego fordem. Podczas kontroli funkcjonariusze wyczuli od 34-latki woń alkoholu. Badanie wykazało, że kierujący ma w swoim organizmie ponad 2 promile alkoholu. Za przestępstwo kierowania autem w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Kierowca musi liczyć się również z konsekwencjami w postaci sądowego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz zapłaty świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys. złotych do 60 tys. złotych.
Po raz kolejny apelujemy do kierowców, aby nie wsiadali za kierownicę po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu. Prowadząc samochód pod wpływem alkoholu, narażamy siebie na niebezpieczeństwo, a także stajemy się potencjalnym zagrożeniem dla innych, ponieważ działanie alkoholu upośledza zdolności psychofizyczne, w tym koordynację ruchową, czy odbieranie bodźców wzrokowych i słuchowych, wydłuża czas reakcji oraz zaburza zdolność racjonalnej oceny sytuacji drogowej.

Autor: st. sierż. Patrycja Sochacka