Bezpłatne warsztaty w Muzeum Lniarstwa – nabór rusza 17 czerwca
W Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie rusza nabór na bezpłatne warsztaty, które pozwolą uczestnikom zanurzyć się w tradycjach lniarstwa i rękodzieła. To niepowtarzalna okazja dla miłośników projektowania, szycia i sitodruku, by rozwijać swoje umiejętności w industrialnym otoczeniu pofabrycznych hal.
  1. Bezpłatne warsztaty rękodzielnicze.
  2. Projektowanie i szycie odzieży lnianej.
  3. Warsztaty sitodruku.
  4. Pokaz mody z lnianych kreacji.

Od lat mieszkańcy Żyrardowa i okolic uczestniczą w warsztatach organizowanych przez Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda. Te zajęcia nie tylko rozwijają kreatywność i umiejętności, ale także pielęgnują ginące zawody i tradycje związane z lokalnym dziedzictwem poprzemysłowym. Tegoroczna edycja warsztatów jest szczególnie bogata i różnorodna, oferując zajęcia z projektowania, szycia odzieży i dodatków, sitodruku oraz warsztaty rękodzielnicze dla najmłodszych.

Największym zainteresowaniem cieszy się cykl "Poznaj tajniki szycia odzieży lnianej". Uczestnicy nauczą się projektować, tworzyć wykroje i szyć na maszynach, tworząc kolekcję odzieży z tkanin żakardowych. Internauci, głównie mieszkańcy regionu, wybrali w głosowaniu internetowym 11 wzorów żakardowych, z których powstaną dwie kolekcje lnianej odzieży. Jak mówi Jacek Czubak, pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa: "W tegorocznej edycji mamy aż dwa razy więcej miejsc niż dotychczas, dlatego też uda nam się poprowadzić dwa cykle warsztatów szycia odzieży, w tym jeden ukierunkowany wyłącznie na szycie sukienek. Obydwie kolekcje zostaną zaprezentowane podczas pokazu mody na naszej drukarce sitodrukowej. Szykuje się kolejne niesamowite wydarzenie."

Warsztaty będą prowadzone w różnych terminach. Harmonogram zajęć obejmuje m.in. cykle "Poznaj tajniki szycia odzieży lnianej", "Poznaj tajniki szycia wyrobów lnianych", "Kreatywne warsztaty dla najmłodszych" oraz "Poznaj tajniki sitodruku". Wszystkie warsztaty są bezpłatne, ale wymagają wcześniejszej rezerwacji miejsca. Zgłoszenia należy wysyłać na maila. Fundacja Fabryka Feniksa, organizator projektu, zapewnia sprzęt i wszelkie materiały do poprowadzenia zajęć. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 792 112 500.

W ramach pokazów tkania, które odbywają się w każdą środę, uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak na muzealnych krosnach powstają tkaniny żakardowe, z których następnie zostaną uszyte warsztatowe kreacje. To wyjątkowa okazja, by na własne oczy zobaczyć cały proces produkcji od początku do końca.

Projekt "Tajniki ginących zawodów dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie" jest współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego NOWEFIO na lata 2021-2030. Dzięki temu mieszkańcy mają możliwość uczestniczenia w tych unikalnych zajęciach bez ponoszenia kosztów.

Kontakt: Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie, tel. 792 112 500, e-mail:


Na podst. Urząd Miasta Żyrardowa