Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Wentylacja to nic innego jak proces wymiany powietrza w domu. Czynności takie jak gotowanie, pranie czy nawet oddychanie przyczyniają się do zużycia świeżego powietrza w domu. To zużyte powietrze przyczynia się do pogorszenia naszego samopoczucia, braku świeżości w domu, a w skrajnych przypadkach – wpływa na nasze zdrowie. Dlatego zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w naszym domu jest niezwykle istotna. Istnieją dwa, bardzo popularne rodzaje wentylacji. Mechaniczna i grawitacyjna. Czym się różnią? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule.

Wentylacja grawitacyjna – co to jest? Jak działa?

Wentylacja grawitacyjna to system wymiany powietrza w budynku, który wykorzystuje naturalny jego przepływ pod wpływem różnicy temperatur panujących wewnątrz i na zewnątrz. Z takim rodzajem wentylacji możemy spotkać się niemal w każdym starszym budynku, ale również nowoczesnych domach. Wielu inwestorów decyduje się na to sprawdzone i funkcjonalne rozwiązanie. Jest to naturalny system wymiany powietrza, który nie wymaga instalacji specjalnych wentylatorów, które ten obieg wymuszają. Do działania wentylacji grawitacyjnej wystarczą przewody kominowe i zapewnienie odpowiednich warunków, które pozwalają na swobodny napływ powietrza do budynku. Aby wymiana powietrza przy jej użyciu była realizowana, wymagana jest odpowiednia organizacja przewodów kominowych i rur wentylacyjnych.

Jak działa wentylacja grawitacyjna? Jak sama nazwa wskazuje, do swojego działania wykorzystuje sił grawitacji, Oparte są one na prostych prawach fizyki. Do wymiany powietrza przy tym rodzaju wentylacji dochodzi wyłącznie wtedy, gdy wewnątrz budynku temperatura jest wyższa od tej na zewnątrz. Dzięki różnicy ciśnień, cieplejsze powietrza napływa do środka, a chłodniejsze z budynku ucieka. Powietrze o niższej temperaturze jest gęstsze, przez co wypiera cieplejsze i rzadsze powietrze. Te ucieka przewodami kominowymi na zewnątrz. W ten sposób dochodzi w budynku do wymiany zużytego powietrza. Aby do tej wymiany doszło, temperatura wewnątrz musi być wyższa od tej na zewnątrz o 12 stopni celsjusza, a w budynku muszą istnieć swobodne drogi napływu i ujścia powietrza.

Poszukujesz profesjonalnej ekipy montującej rekuperację? Hurtownia rekuperacji Szczecin to miejsce, do którego powinieneś się udać.

Czym jest wentylacja mechaniczna?

System wentylacji mechanicznej polega na wymuszaniu ruchu powietrza w budynku przez elektryczne wentylatory. W zależności od tego, w jaki sposób działają, wymieniamy 4 rodzaje procesów:

Wentylacja mechaniczna wywiewna

Ten sposób wentylowania polega na mechanicznym wprowadzeniu powietrza w ruch. W tym wypadku, w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, nie polegamy na naturalnym wytworzeniu się różnić temperatur. Do tego celu używane są wentylatory wywiewne, które usuwają zużyte powietrze w sposób mechaniczny.

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna

Ten rodzaj wentylacji jest najczęściej używany w dużych pomieszczeniach, takich jak kina czy restauracje. Wentylacja nawiewno-wywiewna jest procesem bardzo złożonym. Wymaga ona wywiewu zużytego powietrza oraz kontrolowanego nawiewu świeżego. Składa się on z rozbudowanej sieci kanałów. Najnowocześniejszym i najczęściej wybierana jest z dodatkową funkcją odzysku ciepła

Wentylacja mechaniczna rekuperacyjna

System nawiewno-wywiewny z funkcją odzyskiwania ciepła inaczej zwana systemem rekuperacyjnym. Jego działanie polega na tym, że przez specjalny wymiennik ciepła przepływa strumień powietrza, który jest usuwany z budynku, oraz strumień świeżego powietrza, który “wchodzi” do środka. Napływające powietrze nagrzewa się w rekuperatorze przy użyciu ciepła powietrza zużytego, a następnie dostaje się do wnętrza. Oba strumienie płyną w odrębnych kanałach, dzięki czemu nie mieszają się ze sobą. Do działania tego systemu używa się specjalistycznych filtrów, które zapewniają napływ świeżego i czystego powietrza do środka budynku.

Profesjonalne i uniwersalna rury wentylacyjne spiro, które zachwycają swoją trwałością i niezawodnością.

Zalety wentylacji mechanicznej

Główną zaletą wentylacji mechanicznej jest jej niezawodność, w przeciwieństwie do jej grawitacyjnego odpowiednika. Zapewnia nam to stałą wymianę powietrza, niezależnie od warunków pogodowych. Wentylacja mechaniczną można kontrolować, dzięki temu zapewniając sobie odpowiednią ilość świeżego powietrza. System ten nie wymusza otwierania okien, ponieważ powietrze napływa przez rury. W ten sposób unikamy zbędnych hałasów dochodzących z zewnątrz.