Miesiąc maj to miesiąc, który kojarzy nam się z maturami, kwitnącymi drzewami, ale również z okresem pierwszej komunii. Rower na komunię jest wciąż świetnym pomysłem na prezent, który może uświadomić dziecku, jak wielką radość potrafi sprawić ruch na świeżym powietrzu.

Jazda rowerem to czysta przyjemność a zarazem wiele korzyści dla zdrowia. Należy jednak pamiętać, że rowerzysta to niechroniony uczestnik ruchu drogowego,  który zarówno jak i pieszy jest najbardziej narażony na skutki zdarzeń drogowych. Tak jak każdy uczestnik, rowerzysta ma swoje prawa ale również obowiązki, o których musi pamiętać podczas wypraw rowerowych. Każdy uczestnik ruchu drogowego, nawet ten najmłodszy jest zobowiązany do znajomości podstawowych zasad dotyczących poruszania się na rowerze jak również wiedzy nt. obowiązkowego wyposażenia roweru.

Aby ułatwić przyswajanie takiej wiedzy policjantki z mazowieckiej drogówki przygotowały zawieszki zawierające podstawowe informacje, o których użytkownicy jednośladów powinni pamiętać. Takie zawieszki przymocowywały  na rowerach w jednym ze sklepów rowerowych w Radomiu. Mają one na celu przypominanie  i uświadamianie kierującym jednośladami o tym, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, o zagrożeniach z tym związanych oraz co należy do obowiązkowego wyposażenia roweru.

ROWERZYSTO, RODZICU!  ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO SWOJE I DZIECKA!

Na bezpieczeństwo rowerzystów ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów, przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji.

Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych. Ale oprócz wybrania odpowiedniego jednośladu warto również zadbać o dodatkowe wyposażenie:

  • kask–który chroni głowę-część ciała najbardziej narażoną na urazy
  • kamizelka odblaskowa-ułatwia dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. 

PRZYPOMINAMY !

  • dokumentem uprawniającym dzieci w wieku od 10 do 18 lat  do poruszania się po drogach publicznych, strefach zamieszkania czy strefach ruchu jest KARTA ROWEROWA.
  • dzieci poniżej 10-tego roku życia mogą poruszać się na rowerze jedynie pod opieką osoby dorosłej.

 

WZAJEMNY SZACUNEK I RESPEKTOWANIE PRAW INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU POMOŻE DOTRZEĆ JEDNOŚLADEM BEZPIECZNIE DO CELU.

Autor: sierż. szt. Paulina Wołczyńska