Prezydent Żyrardowa zaprasza na obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W Żyrardowie nadchodzi czas pamięci i hołdu. Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" zbliża się wielkimi krokami, przynosząc ze sobą szereg wydarzeń upamiętniających bohaterów walczących o wolną Polskę. Mieszkańcy i goście miasta będą mieli okazję oddać hołd tym, którzy za wolność naszą i waszą poświęcili najwięcej.
  1. Uroczysty apel na Placu Jana Pawła II odbędzie się 1 marca o godz. 17.00, z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej.
  2. Składanie kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej oraz tablicy ku czci polskich patriotów zaplanowano tuż po apelu.
  3. Msza święta w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona o godz. 18.00 w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia.
  4. Bieg Pamięci „Tropem Wilczym” rozpocznie się 3 marca o godz. 12.00 w Parku Procnera, z pamiątkowymi pakietami dla pierwszych 150 uczestników i grochówką na zakończenie.
  5. Koncert „Śladami leśnych oddziałów” w wykonaniu zespołu Sonanto odbędzie się również 3 marca o godz. 17.00 w Resursie, z wstępem wolnym.

Historia jest jak rzeka, której nurt nieustannie płynie, a Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Żyrardowie jest jednym z tych momentów, gdy wspólnie zatrzymujemy się, aby oddać cześć tym, którzy płynęli pod prąd historii, walcząc o wolność Polski. Prezydent Miasta Żyrardowa, Lucjan Krzysztof Chrzanowski, rozumiejąc wagę tego dnia, zaprasza wszystkich mieszkańców oraz gości do aktywnego włączenia się w obchody.

W piątek, 1 marca, serce Żyrardowa zabić ma w rytmie podniosłej uroczystości. Plac Jana Pawła II stanie się areną uroczystego apelu, na którym z honorami Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez 37. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej, oddamy hołd żołnierzom walczącym o niepodległość Polski. Następnie, symboliczne kwiaty zostaną złożone przy kluczowych punktach pamięci – Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej i tablicy upamiętniającej polskich patriotów, by przypomnieć o tych, którzy nie zawahali się stanąć w obronie Ojczyzny.

Wieczór przyniesie chwilę zadumy i modlitwy za Polskę. O godz. 18.00, w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia, odprawiona zostanie msza św. To czas, by w intymnej atmosferze refleksji, wspólnie pomodlić się za tych, którzy przelali krew za naszą wolność.

Niedziela, 3 marca, rozpocznie się energicznie od Biegu Pamięci „Tropem Wilczym”. O godz. 12.00 Park Procnera zapełni się uczestnikami gotowymi do sportowego wyzwania, które jednoczy w sobie ducha rywalizacji i pamięci o historii. Dla pierwszych 150 biegaczy przygotowano pakiety startowe, a na mecie czekać będzie na nich rozgrzewająca grochówka.

Tego samego dnia, wieczorem, Resursa zamieni się w przestrzeń muzycznego hołdu dla "Żołnierzy Wyklętych". Koncert „Śladami leśnych oddziałów” w wykonaniu zespołu Sonanto, zaplanowany na godz. 17.00, przeniesie słuchaczy w czasie do momentów, gdy walka o wolność rozbrzmiewała nie tylko na polach bitew, ale i w sercach tych, którzy walczyli z bronią w ręku i pieśnią na ustach.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości Żyrardowa do wzięcia udziału w tych wyjątkowych wydarzeniach. To okazja, by wspólnie uczcić pamięć o tych, dzięki którym dzisiaj możemy cieszyć się wolnością. Niech te dni staną się dla nas wszystkich przypomnieniem o wartościach, które są fundamentem naszej tożsamości narodowej.


UM Żyrardów