Co potrzebujemy, by wypolerować samochód?

Każdy właściciel samochodu chce, aby auto służyło mu jak najlepiej i dobrze się prezentowało. W wyglądzie auta dużą rolę odgrywa stan blach. Aby były one jak najbardziej lśniące, należy je niekiedy wypolerować. Jak to zrobić samodzielnie i co jest do tego potrzebne? Podpowiadamy!

Polerowanie samochodu – na czym polega?

Polerowanie samochodu polega na przywróceniu mu blasku i gładkości. Osiąga się to poprzez usunięcie zewnętrznej warstwy lakieru, na której widoczne są zawsze wszelkie uszkodzenia i zarysowania. Wystarczy pozbyć się bardzo cienkiej warstwy, aby efekt był zauważalny i satysfakcjonujący. Przed rozpoczęciem polerowania należy najpierw dokładnie oczyścić samochód z zanieczyszczeń i zabezpieczyć elementy, które nie będą podlegały procesowi polerowania (np. klamki). Auto musi być całkowicie suche.

Czego potrzeba do wypolerowania auta?

Aby wypolerować samochód, trzeba zaopatrzyć się w specjalne urządzenie nazywane polerką. Do niej przyczepia się tzw. pady, czyli części, które mają bezpośredni kontakt z lakierem i ścierają go. Najczęściej wybiera się pady z gąbki. Warto zaopatrzyć się i w twardy, i miękki model.

Koniecznie trzeba kupić pastę polerską, którą stosuje się podczas używania polerki. Aplikuje się ją bezpośrednio na pad, a następnie przykłada delikatnie do powierzchni samochodu i rozprowadza po lakierze. Warto zacząć od delikatniejszych obrotów polerki i stopniowo zwiększać je w razie potrzeb przy dalszych etapach prac.

Warto zaopatrzyć się jeszcze w puder polerski, który pozwala znaleźć wszelkie niedociągnięcia po polerowaniu, aby efekt był jak najlepszy. Nie obędzie się jeszcze bez specjalnych ściereczek z mikrofibry, którymi ściera się pastę po polerowaniu padem.

Polerowanie auta samodzielnie – zalety

Polerowanie samochodu na własną rękę ma cały szereg zalet. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, bo zakup sprzętu jest dużo tańszy niż skorzystanie z usług ceniącego się fachowca. Tym samym sprzętem można wypolerować kilka samochodów albo powtórzyć czynność na jednym modelu w przypadku regularnej konserwacji.

Wykonanie polerki samodzielnie jest całkiem proste, ale trzeba uważać, aby nie zetrzeć zbyt grubej warstwy lakieru. Niemal każdy da radę wykonać tę czynność we własnym garażu. Polerowanie lakieru pozwala przywrócić blask nawet mocno zniszczonym blachom, a efekt można utrwalić jeszcze woskiem, który zabezpieczy auto przed kolejnymi uszkodzeniami.

Po inne narzędzia wejdź na nortononline.pl